Ви тут: Головна
Сторінка профспілки
Рішення
Рішення сесії
Рішення сесій 2025 року
44 сесія Козелецької селищної ради VIII скликання від 11.04.2025 року
№09-44/VІІІ від 11.04.2025 року






Україна
КОЗЕЛЕЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
ЧЕРНІГІВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
(сорок четверта сесія восьмого скликання)
11 квітня 2025 року
сел. Козелець
№09-44/VІІІ
Про затвердження Програми надання
поворотної фінансової допомоги патронатним
вихователям, що будуть діяти на підвідомчій
території Козелецької селищної ради
на 2025-2027 роки
Відповідно до законів України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 року № 893 “Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиноюˮ, керуючись ст.ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада вирішила:
Голова Валентин БРИГИНЕЦЬ
Додаток
до рішення сорок четвертої сесії
Козелецької селищної ради восьмого скликання
11 квітня 2025 року
№ 09-44/VІІІ
ПРОГРАМА
надання поворотної фінансової допомоги
патронатним вихователям, що будуть діяти
на підвідомчій території
Козелецької селищної ради
на 2025-2027 роки
сел.Козелець
2025
ЗМІСТ
1. ПАСПОРТ
Програми надання поворотної фінансової допомоги патронатним
вихователям, що будуть діяти на підвідомчій території Козелецької
селищної ради, на 2025-2027 роки
Ініціатор розроблення Програми |
Козелецька селищна рада |
Дата, номер і назва розпорядчого документа про розроблення Програми |
Закони України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» від 24 січня 1995 року № 20/95-ВР, «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13 січня 2005 року № 2342-ІV, Порядок створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 року № 893 “Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиноюˮ |
Розробник Програми |
Служба у справах дітей Козелецької селищної ради |
Виконавці Програми |
Служба у справах дітей Козелецької селищної ради Відділ соціального захисту населення Козелецької селищної ради |
Термін реалізації Програми |
2025-2027 роки |
Джерела фінансування Програми |
Селищний бюджет |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього, у том числі: |
95880 грн. 2025 рік - 31960 грн. 2026 рік - 31960 грн. 2027 рік - 31960 грн.
|
2.ВИЗНАЧЕННЯ ПРОБЛЕМИ, НА РОЗВ’ЯЗАННЯ ЯКОЇ СПРЯМОВАНА ПРОГРАМА
Для забезпечення виконання завдань державної політики у сфері охорони дитинства, діяльність органів виконавчої влади та місцевого самоврядування спрямовуються на захист прав, свобод та інтересів дітей, запобігання їх бездоглядності та безпритульності, соціальному сирітству, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також запровадження послуги патронату над дитиною.
На сьогодні найбільш соціально вразливими є сім'ї з дітьми, батьки яких, з певних причин не можуть забезпечити належного утримання та догляду за дитиною, ухиляються від виконання батьківських обов'язків. Часто такі діти стають жертвами насилля та злочинів, залучаються до протиправної діяльності. Їх життю і здоров'ю постійно загрожує небезпека.
Одним з головних показників добробуту суспільства є ставлення до дітей, які потрапили в складні життєві обставини або залишились без батьківського піклування. Одним з найкращих варіантів поліпшення їх життєвих умов є патронат над дитиною. Відтак функціонування хоча б однієї патронатної сім’ї в громаді дозволить ефективно реагувати на ситуації, коли дитина потрапляє в складні життєві обставини.
Патронат над дитиною - це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Завдяки запровадженню патронату над дитиною вдається уникнути потрапляння дитини до закладів інтернатного типу.
Станом на 01.04.2025 року на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах в Службі у справах дітей Козелецької селищної ради перебувають 35 дітей. Ці діти в перспективі мають потенційну можливість отримати статус дітей, залишених без батьківського піклування. У 2024 році Службою у справах дітей до Центрів соціально-психологічної реабілітації дітей області влаштовано 7 дітей із 4 сімей, які опинились у складних життєвих обставинах.
Соціальна послуга патронату над дитиною є необхідною в умовах воєнного стану, коли діти стають однією з найбільш уражених верств населення. З огляду на ситуацію, у зв’язку з необхідністю термінового влаштування дітей, що залишились без батьківського піклування, громада потребує створення сімей патронатних вихователів.
Козелецька селищна рада стала громадою-учасницею проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», що реалізується спільно Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Партнерством «Кожній дитині», Міністерством соціальної політики України, Національною соціальною сервісною службою України, Координаційним центром з розвитку сімейного виховання та догляду дітей за фінансової підтримки Європейського Союзу та Австрійської Агенції Розвитку (АДА). Основна мета Проєкту - сприяння розвитку мережі патронатних сімей в громадах-учасницях Проєкту через надання інформаційної, технічної та матеріальної підтримки.
З метою забезпечення пріоритетного права кожної дитини на зростання в сприятливому сімейному середовищі через розвиток послуги патронату над дитиною Службою у справах дітей, відділом соціального захисту населення Козелецької селищної ради проводиться інформаційно-просвітницька діяльність щодо створення сімей патронатних вихователів на підвідомчій території Козелецької селищної ради.
Відповідно до Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 року № 893 “Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиноюˮ (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2024 року № 1434) районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад протягом п’яти днів після укладення договору про умови запровадження патронату нараховують з відповідного місцевого бюджету поворотну фінансову допомогу (далі – поворотна допомога), що виплачується патронатному вихователю для своєчасного забезпечення потреб дитини у догляді, вихованні та реабілітаціїї (далі – потреби дитини), влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, до моменту отримання державної соціальної допомоги.
З огляду на зазначене вище, є потреба у передбаченні коштів бюджету Козелецької селищної ради для нарахування поворотної фінансової допомоги сім’ям патронатних вихователів, які будуть створюватись в перспективі.
Метою програми є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини. Програма дозволить патронатним вихователям, у разі затримки виплат державної соціальної допомоги, задовольнити потреби дитини, влаштованої до патронатної сім’ї, підвищить рівень здійснення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, забезпечить право дітей на догляд, виховання в безпечному та сприятливому сімейному середовищі.
Прийняття цієї Програми дозволить виконати п.12 Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2021 року № 893 “Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиноюˮ (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 листопада 2024 року № 1434) і дасть змогу патронатному вихователю при влаштуванні дітей в родину своєчасно забезпечити потреби дитини, до моменту отримання державної соціальної допомоги.
Відповідно до п.12. Порядку районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад протягом п’яти робочих днів після укладення договору про умови запровадження патронату нараховують з відповідного місцевого бюджету поворотну фінансову допомогу (далі - поворотна допомога), що виплачується патронатному вихователю для своєчасного задоволення потреб дитини у догляді, вихованні та реабілітації (далі - потреби дитини), влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, до моменту отримання державної соціальної допомоги.
Поворотна допомога надається на основі договору про умови запровадження патронату в межах коштів, передбачених у відповідному місцевому бюджеті на відповідні цілі та в межах бюджетного року.
Поворотна допомога надається на безоплатній основі. Плата за користування грошовими коштами не стягується з патронатного вихователя.
Сума поворотної допомоги повинна відповідати встановленому розміру соціальної допомоги з розрахунку одночасного влаштування до сім’ї патронатного вихователя двох дітей і становить 2,5 прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку (до шести років та від шести до 18 років).
Поворотна допомога перераховується на особовий рахунок патронатного вихователя, відкритий у відповідній банківській установі для отримання соціальної допомоги на утримання дитини у сім’ї патронатного вихователя, та є перехідним залишком, який використовується патронатним вихователем для задоволення потреб іншої дитини, влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, чи у разі затримки виплат соціальної допомоги і поновлюється патронатним вихователем таким чином, щоб перед наступним влаштуванням дитини до сім’ї патронатного вихователя на відповідному рахунку сума цього залишку дорівнювала сумі попередньо виплаченої поворотної допомоги.
Умови надання, використання та повернення поворотної допомоги регулюються договором про умови запровадження патронату.
Повернення поворотної допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів до загального фонду місцевого бюджету, з якого вона була виплачена не пізніше ніж через 12 місяців у встановленому законодавством порядку.
Патронатний вихователь має право достроково повернути отриману поворотну допомогу до відповідного місцевого бюджету.
Контроль за строками надання та повнотою повернення поворотної допомоги покладається на головного розпорядника.
У разі влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя в іншу територіальну громаду поворотна допомога патронатному вихователю виплачується з місцевого бюджету територіальної громади за місцем якої функціонує сім’я патронатного вихователя.
Фінансове забезпечення заходів Програми здійснюється коштом селищного бюджету.
Обсяг фінансування Програми визначається з урахуванням змін, що вносяться до Закону України «Про прожитковий мінімум» № 966-XIV від 15.07.1999. Даний закон дає визначення прожитковому мінімуму, закладає правову основу для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень.
Обсяг фінансування поворотної допомоги, що виплачується патронатним вихователям залежно від того, коли створена сім’я патронатного вихователя.
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
|
Кількість сімей патронатних вихователів |
2 |
2 |
2 |
Сума поворотної допомоги, що виплачується патронатним вихователям, грн |
31960 |
31960 |
31960 |
Всього за Програмою (грн) на 2025-2027 роки, грн |
95880 |
6.ЗАВДАННЯ, ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ ТА РЕЗУЛЬТАТИВНІ ПОКАЗНИКИ
Протягом 2025-2027 років планується реалізувати завдання та здійснити такі заходи:
1) запобігання дитячій бездоглядності та безпритульності дітей, а саме:
- своєчасне виявлення дітей, які залишились без догляду або піклування батьків, безпритульних та покинутих батьками дітей, забезпечення їх влаштування до патронатних сімей;
-встановлення статусу дітям-сиротам або дітям, позбавленим батьківського піклування, не пізніше як через два місяці після виявлення дитини, яка залишилася без батьківського піклування;
2) вдосконалення процесу реабілітації бездоглядних та безпритульних дітей та їхніх сімей, дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, а саме:
- впровадження послуги патронату над дитиною в Козелецькій селищній раді;
- розширення спектру соціальних послуг для дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, та їх батьків;
3) популяризація послуги патронату над дитиною серед жителів територіальної громади шляхом забезпечення доступу населення до повної та об’єктивної інформації з питань влаштування дітей, що опинились у складних життєвих обставинах, у патронатні родини, використовуючи можливості інтернет-ресурсів та ЗМІ.
4) забезпечення пріоритетного права кожної дитини на зростання в сприятливому сімейному середовищі через розвиток послуги патронату над дитиною в Козелецькій селищній раді.
Джерела фінансування грн. |
Етапи виконання програми |
Усього витрат на виконання програми, грн. |
||
І |
2 |
3 |
||
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік
|
||
Обсяг ресурсів, всього, у тому числі: |
31960 |
31960 |
31960 |
95880 |
Державний бюджет |
- |
- |
- |
- |
Обласний бюджет |
- |
- |
- |
- |
Місцевий бюджет |
31960 |
31960 |
31960 |
95880 |
Інші джерела |
- |
- |
- |
- |
Безпосередній контроль за реалізацією заходів Програми здійснює Служба у справах дітей Козелецької селищної ради, постійна комісія з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності та з питань освіти, охорони здоров'я, культури, соціального захисту населення, законності та правопорядку.
Секретар Сергій ВЕЛИКОХАТНІЙ
Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше